Volby do Evropského parlamentu 2024

Dne 27. února 2024 byly rozhodnutím prezidenta republiky (publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 38/2024 Sb.) vyhlášeny volby do Evropského parlamentu, které se na území ČR uskuteční v pátek 7. června (14:00-22:00hod.) a v sobotu 8. června 2024 (8:00-14:00hod.).

Provedení voleb do Evropského parlamentu je na území ČR upraveno zákonem č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o volbách“), a dále vyhláškou č. 409/2004 Sb., k provedení zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Informace k těmto volbám jsou již nyní zveřejňovány na internetových stránkách Ministerstva vnitra:

Volby do Evropského parlamentu 2024 – Volby (mvcr.cz)

Informační leták – Evropský parlament 2024

Informace o zásadách a způsobu hlasování ve volbách do Evropského parlamentu na území České republiky v roce 2024

Informace pro voliče, který změnil trvalý pobyt do jiné obce v době od 29. dubna 2024 do 7. června 2024

Právo volit – občané jiných členských států EU

Kromě voliče – občana ČR (18 let ke druhému dni voleb, není omezen na svobodě z důvodu ochrany zdraví lidu, nemá omezenu svéprávnost k výkonu volebního práva) má právo volit do Evropského parlamentu na území ČR také volič – občan jiného členského státu EU (nikoliv však občan „nečlenského“ státu – NE např. občané Ukrajiny, Ruska, Vietnamu, Mongolska aj.), a to za podmínky, bude-li nejpozději ve středu 24. dubna přihlášen k TRVALÉMU nebo PŘECHODNÉMU pobytu na území ČR. Aby takový občan jiného členského státu EU (dále jen „cizinec EU“) mohl být v ČR voličem do Evropského parlamentu, musí dále do neděle 28. dubna do 16:00 hodin SÁM POŽÁDAT u obecního úřadu příslušného dle místa jeho pobytu o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu.

Informace_o_zásadách_a_způsobu_hlasování_ve_volbách_do_EP_2024_na_území ČR

-available in CS, EN, BG, DA, ET, FI, FR, HR, GA, IT, LT, LV, HU, MT, DE, NL, PL, PT, RO, EL, SK, SL, ES, SV

Voličské průkazy (§ 30 zákona o volbách)

Volič, který nemůže nebo nehodlá hlasovat ve svém „domovském“ volebním okrsku, může na základě vydaného voličského průkazu hlasovat v kterémkoliv volebním okrsku, avšak pouze na území České republiky (NE v zahraničí u zastupitelského úřadu, tam hlasování do EP neprobíhá)!!!

Voličské průkazy vydávají obecní úřady v místě trvalého či přechodného pobytu voliče (přechodný pobyt pouze u cizinců EU), popř. zastupitelské úřady (byť se u těchto nehlasuje), je-li volič s bydlištěm v zahraničí již zapsán ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu (zápis do zvláštního seznamu u zastupitelského úřadu je trvalého charakteru, nejedná se o jednorázový zápis).

vzor žádosti o vydání voličského průkazu

POZOR!!!

Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu NELZE vydat jeho duplikát. Ztrátu nebo odcizení tiskopisu voličského průkazu je třeba nahlásit Ministerstvu vnitra na e-mailovou adresu volby@mvcr.cz, Ministerstvo následně takovou událost zveřejní v Informativním přehledu ztracených/odcizených tiskopisů voličského průkazu, tento přehled viz stránky:

Vydávání voličských průkazů – Volby (mvcr.cz)

O vydání voličského průkazu může volič požádat ode dne vyhlášení voleb (od 27. února), a to následujícími způsoby:

• PÍSEMNĚ – písemná žádost o vydání voličského průkazu se podává obecnímu úřadu (popř. zastupitelskému úřadu) nejpozději do pátku 31. května do 16:00 hodin (do této doby musí být žádost úřadu doručena). Žádost v listinné podobě musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče (volič žádost např. zaslal poštou). V této souvislosti připomínáme, že ověření podpisu je v daném případě u správních úřadů osvobozeno od správního poplatku, neboť se jedná o úkon související s využitím volebního práva, jak má na mysli ustanovení § 8 odst. 2 písm. f) zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (osvobození se však nevztahuje na ověření podpisu na poště, u Hospodářské komory ČR či u notáře). Žádost lze zaslat (podat) též v elektronické podobě, avšak pouze prostřednictvím datové schránky (musí se jednat o osobní datovou schránku voliče, zaslání žádosti z datové schránky jiné osoby je nepřípustné).

POZOR!!!

Novelou volebních zákonů č. 90/2017 Sb. byla zrušena možnost zaslání žádosti o vydání voličského průkazu v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem voliče, neboť tento nemá hodnotu úředně ověřeného podpisu voliče. Jediná elektronická podoba je tak možná prostřednictvím datové schránky voliče.

• OSOBNĚv případě osobního požádání obecní úřad (popř. zastupitelský úřad) o ústní žádosti voliče o vydání voličského průkazu po prokázání jeho totožnosti příslušným dokladem sepíše úřední záznam, osobně lze o vydání voličského průkazu požádat nejpozději do středy 5. června do 16:00 hodin, kdy se uzavře seznam voličů pro volby do Evropského parlamentu.

Voličské průkazy se mohou VYDÁVAT nejdříve ve čtvrtek 23. května, a to:

• osobně voliči,
  • osobě, která se prokáže písemnou plnou mocí s ověřeným podpisem voliče k převzetí voličského průkazu (nikoliv k podání žádosti o jeho vydání),
  • voličský průkaz se voliči v dostatečném časovém předstihu zašle na jím uvedenou adresu (nejlépe do vlastních rukou).

Informace pro občany České republiky o podmínkách hlasování ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2024 na území České republiky – Volby (mvcr.cz)

Informace pro občany České republiky žijící v zahraničí o podmínkách hlasování ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2024 – Volby (mvcr.cz)

Informace pro občany jiných členských států EU o podmínkách hlasování ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2024 na území České republiky – Volby (mvcr.cz)

Information for Citizens of Other EU Members States on the Conditions for Voting in the European Parliamentary Elections in the Czech Republic – Volby (mvcr.cz)